8 Bin Yıllık Dünya Tarihi Koruma Bekliyor

0
54

8 Bin Yıllık Dünya Tarihi Koruma Bekliyor

Aydın ile Muğla il sınırlarının içerisinde yer alan Latmos (beş parmak) dağlarının ana tapınağı ile duvarları üzerinde 8 bin yıllık kaya resimleri bulunan Karadere mağarası koruma altına alınmayı bekliyor. Doğa dostları tarafından 8 yıl önce yapılan başvuru üzerine Aydın valiliğinin koruma projesi bugüne kadar hayata geçirilmedi. Aydın ile muğlanın il sınırları içerisinde yer alan be binlerce yıllık kültürlere v sahipliği yapan Latmos dağlarında eşsiz kültür varlıkları hala korunmasız. Doğa dostları 8 bin yıllık tarihin define avcıları tarafından sürekli olarak tahrip edildiğini söyledi. Ekosistemi koruma ve doğa sevenler derneği yani (EKODOSD) başkanı, Bahattin Sürücü, Latmos’un ana tapınağı olan karadere mağarası ile duvarlarında bulunan 8 bin yıllık kaya resimlerinin korunması için çağrıda bulundu. Son kültür & sanat haberleri hakkında bilgi sahibi olabilmek için haber yazımızı okumaya devam etmelisiniz.

8 Yıl İçinde Bir Tane Demir Kapı Yapılamadı

2012 yılında mağaranın korunabilmesi için Cumhurbaşkanlığına ve Aydın Valiliğine başvuru yaptıklarını belirten Sürücü, “Aydın valiliği, kaya resimlerinin yer aldığı mağaranın tahribattan korunabilmesi için oldukça önemli bir proje üzerinde çalıştıklarını açıklamıştı. Mağara ve sığınaklar çevresinde doğal ortamdaki estetik görüntünün bozulmaması ve uzaktan fark edilmeyecek, yalnızca yakına gelindiğinde fark edilebilecek olan bir koruma ağı kullanılacağını söylemişlerdi. Ancak üzerinden 8 yıl geçti hala bu proje hayata geçmedi. En son kültür & sanat haberleri sayesinde eski kültürel yapılar hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Doğal Alandaki Kutsal Dağ Tanrısı

Antik dönemlerde tapınaklar inşa edilemiyordu. Bu nedenle de doğal olarak seçilen yerler kutsal alan olarak değerlendiriliyordu. Karadere mağarası da bu kutsal alanlardan bir tanesidir. Mağaradaki resimler incelendiğinde 13 figürün bulunduğunu gözlemleyebilirsin. Resimlerinde içerisinde ise tek bir resim ön plana çıkıyor. Kayada doğal nişin içerisine yerleştirilen kafa tasının üzerinden en büyük tanrıyı simgeleyen boğa boynuzları bulunuyor. Boynuz maskeli insan figürleri de paleotilik dönemden kaldığını gösteriyor. Seyahat haberleri ve kültür sanat haberleri için https://www.haber365.com.tr/seyahat-haberleri adresine girmeniz gerekir.

CEVAP VER