Balık Avlama Malzemeleri Nelerdir?

0
249

Sofraların vazgeçilemeyen lezzeti ve vitamin deposu balıklar, sofralarımıza gelmeden evvel, denizlerde onları yakalayabilmek adına oldukça maceradan geçmektedirler. Bu balıkları tutabilmek için gerekli olan ilk ihtiyaç, kaliteli balık av malzemeleri bulundurmaktır.

Olta

Profesyonel anlamda balık tutan kişilerin elbette farklı balık av malzemeleri istoç da bulundurması gereklidir. Ama iyi bir balıkçı için gereken ilk ihtiyaç, kaliteli bir oltadır. Balık avlayabilmek için seçilebilecek olan, çok sayıda olta mevcuttur. Bu alanda önemli olan nokta, balıkçının kendisine uygun olan oltayı seçmesidir. Balık kullanmaya yeni başlayan kişilerin profesyonel oltalara yönelmesi, olumlu sonuçlar vermeyebilir. Bu işe yeni başlayan kişiler için en uygun seçim, başlangıç oltaları olacaktır. Daha gelişmiş oltalar ile balık yakalamaya çalışmaları, hüsranla sonuçlanacaktır. Bu kişiler, olta, elyaf olta taşıma kılıfı, olta kamışından oluşan bir set kurmalıdırlar. Bu setler, avlanmaya yeni başlayan kişilerin, balık avlamayı öğrenebilmeleri amacı ile özel olarak üretilmiştir.

Deneyimli Balıkçılar İçin

Balık avlama konusunda tecrübe kazanmış kişiler içinse, daha farklı en ucuz balık av malzemeleri mevcuttur. Olta kamışı, olta, maket balık, metal misine makası, kurutulmuş yem, çinekop takımı, metal zil şeklinde aparatlar içermekte olan balık tutma setleri, bu deneyim sahibi balıkçılar için daha uygun olmaktadır. Bu setler, şamandıralı ya da yemli olarak, karadan ya da tekneden balık tutabilmek amacı ile tasarlanmış olan setlerdir. Set içerisinde ter almakta olan fosfor sayesinde gece de balık tutabilme olanağını sağlamaktadır. Setin içerisinde bulunmakta olan diğer balıkçılık ekipmanları, kamış, takım çantası, makine, katlanabilen özellikte bez balıkçı kovası, fosfor, tabure, hazır yeme sahip takım, hazır çinekop takımı ve doğal olan yemdir. Bu setin amacı daha büyük ve cins balık yakalamaya imkan vermektir. Balık yakalayabilmek için uzun bir zamana ihtiyacı olan balıkçıların, bu zaman zarfında ihtiyaç duyabilecek oldukları her türlü malzeme, set içerisinde mevcut bulunmaktadır.

Kamış

Balık avı için çok önemli olan malzemelerden bir diğeri de kamıştır. Kamışlar, sahip oldukları uzunluğa, taşınabilirlik özelliğine ve tutma alanlarına göre çeşitlilik göstermektedir. 90 cm den 160 cm’ye kadar değişen uzunluklarda kamış çeşitleri mevcuttur. Taşıma kolaylığı açısından, taşıma kılıfı bulunmakta olan kamışların tercih edilmesi, yerinde olacaktır.

CEVAP VER