Evcil Hayvanlara Mikroçip Uygulaması

0
294

Evcil hayvan sahiplerinin genellikle ihmal ettikleri ama son derece önemli olan bir konu vardır. Bu; mikroçip uygulamasıdır. Bu uygulamanın birçok yararı bulunmaktadır. Avrupa’nın birçok ülkesinde zorunlu olan bu uygulama, ülkemizde de hızla yayılmaktadır. Yakında zorunlu olması da kaçınılmazdır. Mikroçip uygulaması muhakkak veteriner hekim tarafından yapılmalıdır. Pet sağlık konusunu da kapsayan bu uygulama, tüm bilinçli hayvan sahipleri tarafından yaptırılmalıdır.

Mikroçip Uygulaması Nedir?

Mikroçip uygulaması; tamamen zararsız olan çok küçük bir çipin, kedinin veya köpeğin deri altına yerleştirilmesi ile gerçekleştirilir. Bu uygulama tamamen zararsızdır. Uygulama sırasında lokal veya genel anestezi gerekmez. Kolaylıkla, özel enjektörü ile deri altına uygulanır. Genellikle hayvanın ense kısmına yerleştirilen çip, hekimlerde bulunan bir okuyucu ile okunabilir. Bu çip; içinde hayvana ait tüm sağlık bilgilerini içerir. Çipte bulunan bilgiler, hayvan sağlığı ortak sisteminde de bulunmaktadır. Bu sisteme hekim tarafından bu bilgiler işlenir. Yine çipin içinde hayvanın sahibin adı, soyadı ve iletişim bilgileri yer alır. Herhangi bir kaybolma durumunda, hekime götürülen kayıp hayvanın çip okuması yapıldığında, sahibine ulaştırılması kolay olacaktır. Mikroçip uygulanmış her hayvanın kimliğine de çip numarası işlenir. Çekmeköy veteriner hizmetleri kapsamında mikroçip uygulaması da bulunmaktadır. Bu klinik aynı zamanda, 7 gün 24 saat acil veteriner hizmeti de vermektedir.

Kaliteli Evcil Hayvan Ürünleri

Evcil hayvanlar da aynı çocuklar gibidir. Onlar için de seçilen eşyalar, sağlığa zararlı olmayan eşyalar olmalıdır. Bu noktada en önemlisi kaliteli bir yatak ve sağlıklı oyuncaklara sahip olmaktır. Köpeğin parçalayarak yutamayacağı oyuncaklar tercih edilmelidir. Yavru köpekler için de diş kaşıması sağlayan oyuncaklar seçilebilir. Yine eğitici ve içgüdüleri tatmin edici oyuncaklar da mutlaka edinilmelidir. Çekmeköy petshop evcil hayvanlar için en sağlıklı ve uygun malzemelerin satışını yapmaktadır.

CEVAP VER